Hakkımızda

Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), 28 Haziran 1973 tarihinde Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur.

Türk Hava Kuvvetleri'nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçaklarının kullanılması kararı ile birlikte; F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yaparak Hava Kuvvetlerimize teslim etmek üzere TUSAŞ tarafından 1984 yılında TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kurulmuştur.

25 yıllık süreç tamamlanmadan, 2005 yılında TAI'nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletmiş, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumuna gelmiştir.

Havacılık ve uzay sanayisinde küresel ilk yüz oyuncu arasında yer alan TUSAŞ, proje konularına bağlı olarak;

• Yapısal Grubu,
• Uçak Grubu,
• Helikopter Grubu, 

• İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri Grubu,
• Uzay Sistemleri Grubu,
• Milli Muharip Uçak (MMU) Grubu

olmak üzere altı stratejik iş merkezi bünyesinde örgütlenmiştir. Ayrıca, TUSAŞ tarafından tasarlanan/üretilen tüm ürünlerle ilgili olarak entegre lojistik destek hizmeti sağlanmaktadır.

VİZYONUMUZ

Özgün ürünlere sahip ve küresel rekabet gücüne ulaşmış "dünya markası havacılık ve uzay şirketi" olmak.

MİSYONUMUZ

Havacılık ve uzay sektöründe ulusal güvenlik ihtiyacını karşılayan çözümler üretmek ve sanayinin gelişmesine öncülük etmek.

DEĞERLERİMİZ

Dürüstlük, Güvenilirlik, Yaratıcılık, Verimlilik ve Paydaş Memnuniyeti

POLİTİKALARIMIZ

KALİTE POLİTİKASI

Yasal mevzuat ve şartlara uyarak, sürekli iyileştirme ve ilk seferde kalite yaklaşımıyla, paydaşlarının memnuniyetini sağlamak ve daha iyiye ulaşmak.

EMNİYET POLİTİKASI

Havacılık emniyet risklerini tüm paydaşlarımızla birlikte, yasal mevzuat ve şartlara uyarak ve güvene dayalı bir ortamda yöneterek emniyet performansını sürekli iyileştirmek.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

TAI'ye ait bilgi varlıklarının gizlilik, bütünlük ve ulaşılabilirliğinin sağlanması, yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi ve TAI paydaşlarının bilgi güvenliği konusundaki farkındalığının arttırılması için; bilgi güvenliği konularında yetkin insan kaynağı ve sürekli iyileştirme yaklaşımıyla, gerekli teknolojik çözümlerin ve süreçlerin tesis edilerek işletilmesidir.

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

TAI'ye ait bilgi varlıklarının gizlilik, bütünlük ve ulaşılabilirliliğinin sağlanması, yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi ve TAI paydaşlarının bilgi güvenliği konusundaki farkındalığının artırılması için, bilgi güvenliği konularında yetkin insan kaynağı ve sürekli iyileştirme yaklaşımıyla, gerekli teknolojik çözümlerin ve süreçlerin tesis edilerek işletilmesidir. 

ÇEVRE POLİTİKASI

Sürekli iyileştirme ilkesiyle tüm tüm faaliyetlerin çevresel etkilerinini yasal ve diğer şartlara uygun olarak azaltarak  çevre kirliliğinin önlenmesini sağlamaktadır.

Sertifikalarımızı incelemek için tıklayınız.

Etik ilkelerimiz