A400M TSK’da

Hürriyet, 13 Mayıs 2014

Askeri nakliye uçağı 'Airbus A400M'in ilki Türk Hava Kuvvetleri envanterine alındı. Uzun menzili ve yüksek kapasitesiyle Türkiye'ye stratejik bir güç katması beklenen uçak, Kayseri'deki 221. Filo'da görev yapacak.

Türkiye'nin Fransa'dan sonra ikinci kullanıcısı olduğu Airbus A400M askeri nakliye uçağı, Hava Kuvvetleri envanterine alındı. Airbus'ın İspanya'daki tesislerinde 4 Nisan'da Türkiye tarafından teslim alınan uçak, 16 Nisan'da Kayseri'deki üsse getirildi. Görev yapacağı birlikteki kontrolleri de tamamlanan A400M'in resmi envantere giriş töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla yapıldı.

ÖNCE UÇAK YAPIYORDUK

Savunma harcamalarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye otomobil yapmadan önce uçak yapıyordu. Her ne kadar buna ara vermiş olsak da bugün dünyanın en gelişmiş uçaklarında ortak olan bir ülke olduk. Küresel kriz ortamında çoğu ülke savunma harcamalarını kısarken Türkiye bugün TSK'nın ihtiyaçlarım karşılamaya devam ediyor. Çoğu sıkıntının Türkiye'nin çevresinde olduğu bir gerçektir. Stratejik açıdan çok önemli bir adım atıyoruz. Bu tür yeteneklerin NATO ittifakının diğer unsurlarıyla çalışır halde geliştirilmesi kararı alınmıştı" dedi.

 

Kritik parçalar Türkiye'den

TÜRK savunma sanayi firmalarının da tasarımcı ve üretimci olarak dahil olduğu program kapsamında, A400M'in ön orta gövde, arka gövde üst bölümü, paraşütçü kapıları, acil çıkış kapısı, arka üst kaçış kapağı ve kuyruk konisi, kanatçık, sürat frenleri, aydınlatma sistemleri ile atık/ temiz su sistemlerinin tasarım ve üretimi TUSAŞ tarafından yapılıyor. TEI ise motor yatak çerçevesi, pervane dişli kutusu destek çubukları ve egzoz konisini üretiyor.

 

 

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet