HÜRKUŞ Testi Geçti ...

Akşam, 16 Ocak 2015

Türk mühendisler tarafından üretilen yen nesil temel eğitim uçağı HÜRKUŞ, Azami Yük Uygulama Adımı'nı da başarıyla tamamladı.

TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'den (TUSAŞ) yapılan yazılı açıklamada, TUSAŞ'ta Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen yeni nesil temel eğitim uçağı HÜRKUŞ'un, yapısal testlerin sonuncusu olan Azami Yük Uygulama Adımı'nı başarıyla tamamladığı belirtildi.

Bir buçuk yıl boyunca gerçekleştirilen testlerde statik test uçağına, HÜRKUŞ'un uçuş esnasında maruz kalabileceği farklı tipte kritik yükler uygulandığı bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Tüm test koşulları başarı ile tamamlanarak ilgili sertifikasyon gereksinimleri yerine getirildi. Gerçekleştirilen tüm test adımları Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) ve SHGM'nin katılımlarıyla planlanarak icra edildi. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen Tam Boy Uçak Statik Testi ile TUSAŞ başta olmak üzere ülkemiz havacılık endüstrisi önemli bir deneyim ve kabiliyet de kazandı. Ayrıca HÜRKUŞ Projesi'nde önemli bir kilometre taşı tamamlandı."

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet