HÜRKUŞ Yuvadan Uçmaya Hazırlanıyor

Akşam, 13 Ocak 2016

TUSAŞ mühendisleri tarafından tasarlanan eğitim uçağı HÜRKUŞ'un, sertifikalanmasına yönelik çalışmalarda sona gelindi. Uçağın dünya satışlarının önü açılacak.

[TUSAŞ-]Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI) mühendisleri tarafından tasarlanan eğitim uçağı HÜRKUŞ'un dünya genelinde satışlarının önünü açacak sertifika sürecinde sona gelindi. TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, HÜRKUŞ Projesi'nde gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Proje kapsamında EASA CS-23'e göre tip sertifikasyonu sürecine yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Dörtkaşlı, uçuş testlerine de mevcut plan dahilinde devam edildiğini belirtti. Sertifikasyon sürecinin ardından uçağın Avrupa ve dünya satışlarının önü açılacak. Böylece artık önümüzdeki yıllarda Türk Hava Kuvvetleri ve diğer dost ülkelerin envanterinde de HÜRKUŞ ismi görülebilecek.

2 yılda 300 uçuş

İlk uçuşunu 2013'te yapan uçağın 2 yılı geçen sürede yaklaşık 300 sortilik uçuş yaptığını ifade eden Dörtkaşlı, her sortide uçağın kabiliyetleriyle ilgili değişik bir test uygulandığını dile getirdi. Dörtkaşlı, "Çalışma ve uçuşlarımızı sürdürüyoruz, sona doğru yaklaşıyoruz."

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet