Önemli Bir Kilometre Taşı

Habertürk, 16 Ocak 2015

HÜRKUŞ son [yapısal] sınavı da geçti

Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, yapısal testlerin sonuncusu olan Azami Yük Uygulama Adımı'nı başarıyla tamamladı.

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'de Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, yapısal testlerin sonuncusu olan Azami Yük Uygulama Adımı'nı başarıyla tamamladı. Sertifikasyon sürecinde uçağa binecek yüklerin özel yapım test düzeneğinde uygulandığı test, 13 Ocak'ta TUSAŞ tesislerinde yapıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü gözetiminde gerçekleştirilen testler sırasında sertifikasyon gereksinimi olan maksimum yük, statik test uçağına başarı ile uygulandı. 1.5 yıl boyunca gerçekleştirilen testlerde statik test uçağına, HÜRKUŞ'un uçuş esnasında maruz kalabileceği farklı tipte kritik yükler uygulandı. Tüm test koşulları başarı ile tamamlanarak ilgili sertifikasyon gereksinimleri yerine getirildi. Gerçekleştirilen tüm test adımları Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü katılımı ile icra edildi. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen Tam Boy Uçak Statik Testi ile TUSAŞ başta olmak üzere ülkemiz havacılık endüstrisi önemli bir deneyim de kazandı. Ayrıca HÜRKUŞ Projesi'nde önemli bir kilometre taşı tamamlandı.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet