Türk Silahlı Kuvvetleri İlk ATAK'ı Teslim Aldı

Dünya, 24 Nisan 2014

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ilk T129 ATAK saldırı helikopterlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kabul edildiğini ve bir adet helikopterin 22 Nisan'da teslim edildiğini açıkladı.

SSM'den yapılan açıklamada, ATAK üretim programı içinde [TUSAŞ]'tan sipariş edilen 9'u erken duhul olmak üzere toplam 59 adet taarruz ve taktik keşif helikopteri programı içinde, erken duhul kapsamındaki ilk helikopterin teslim edildiği vurgulandı. Böylece, Eylül 2007'de başlayan programda, İtalyan Agusta-Westland A-129 platformunun üzerinde geliştirilen ve daha güçlü bir motor seçeneğiyle üretilerek  T129 ATAK olarak adlandırılan saldırı helikopterinde ilk teslimat gerçekleştirildi.

İhracatta üretim üssü sadece Türkiye olacak

Açıklamada, "Ülkemizde helikopter sanayii altyapısının kurulmasında çok önemli bir kilometre taşı olan ATAK projesi kapsamında, 42 milli aviyonik/silah ekipmanın yurt içinde üretimi gerçekleştirilmiş, Türkiye'de ilk defa 'Pal' üretim kabiliyeti kazanılmış ve helikopterin tek üretim hattı TUSAŞ'ta kurulmuştur. Helikopter gövdesinde yaklaşık 6 bin 400 adet parçadan 6 bin 200 parça detay üretimi TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir. Helikopterin üçüncü ülkelere satışında, projedeki mevcut iş paylaşımı aynen korunacak olup, üretim yalnızca Türkiye'de gerçekleştirilecektir" ifadesi kullanıldı.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet