Türk Uzay Ajansı İlk Uyduyu Yapacak

Türkiye, 02 Ekim 2014

Kanun ve mevzuat çalışması tamamlanan Türk Uzay Ajansı, ilk yerli uydu ve bölgesel yerli uçak çalışmasını yürütecek. Uzay ve havacılık alanındaki çalışmaların tek elden yürütülmesi amacıyla Uzay Ajansı kurulacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin bölgesel uçak üreteceğini söyledi ve TÜRKSAT 6A'nın da Türk mühendisleri tarafından üretileceği müjdesini verdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi  tesislerini ziyaret eden Elvan, milli imkânlarla üretilen taarruz-taktik ve keşif helikopteri Atak, insansız hava aracı Anka ile yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş'un uçuşlarını izledi.

Daha sonra F35 uçaklarına Amerika'nın dışında sadece Türkiye'de parça üreten İleri Kompozit imalat ve Montaj Tesisi'ni gezen Elvan, "Bugüne kadar 5 Atak helikopteri üretilip TSK'ya teslim edildi. Yıl sonuna kadar 4 tane daha olmak üzere, toplamda 59 Atak Helikopteri TSK'ya teslim edilecek" dedi. [TUSAŞ'ın] özellikle insansız hava aracı, uçak, helikopter ve uydu üretimi alanında 4 bin personeli, 2 bin mühendisi olan yetkin ve gurur verici bir kurum olduğunun altını çizen Elvan, "Önümüzdeki dönemde bölgesel uçak üretimi hedefliyoruz. [TUSAŞ] bu altyapıya sahip. Bu merkez uydu üretimi için son derece uygun, modern bir tesis. Uzaydaki ortam burada oluşturuluyor. İnşa edilen uydu da bu ortama uygun olarak test edilecek. Türkiye olarak TÜRKSAT 6A uydumuzu da kendi mühendislerimizle bu merkezde üreteceğiz" ifadelerini kullandı.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet