Türkiye'nin ANKA'sı Gözetlemeye Başladı

Güneş, 06 Şubat 2016

Tasarım ve geliştirmesini TUSAŞ'ın yaptığı milli insansız hava aracı Elazığ'daki 4 saatlik keşif ve gözetleme uçuşunu başarıyla tamamladı. TÜRK Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) Güçlendirme Vakfı'nın projesini başlattığı ANKA insansız hava aracı, ilk görev uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Planlanan görev kapsamında, Elazığ Havaalanı'ndan kalkan ANKA, 19 bin feet yüksekliğe ulaşmasının ardından, 32 kilometrekarelik bir alanda keşif, gözetleme ve diğer faaliyetleri başarıyla tamamladı.

ÜLKEMİZE SINIF ATLATTI

Tasarım ve geliştirmesini TSK Güçlendirme Vakfı şirketlerinden TUSAŞ'ın yaptığı Türkiye'nin insansız hava aracı alanında sınıf atlamasını sağlayan ANKA, bölgede keşif, gözetleme ve diğer görevlerine devam edecek. Dünkü görev uçuşunu takip eden Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Türkiye'nin iç güvenliği ve terörle mücadele açısından büyük önem arz eden insansız hava aracı projesi kapsamında üretilen milli insansız hava aracı ANKA Blok A modelinin ilk görev uçuşunu başarıyla tamamladığını söyledi. TUSAŞ tarafından geliştirilen orta irtifa uzun menzile sahip ANKA'nın Genelkurmay Başkanlığı'nın talepleri doğrultusunda bölgedeki stratejik önemi bakımından ilk olarak Elazığ'da konuşlandırıldığını dile getiren Alpay şöyle dedi: "Savunma sanayi açısından yerli ve milli olanın neredeyse yüzde 100'e ulaştığı bir noktaya ulaşmak istiyoruz. Bütün çabamız ve hedefimiz bu. Şu an terörle mücadele gibi çok kritik bir iş yapıyoruz. Son terörist bu ülke topraklarını terk edinceye ve bütün silahlarından arındırılıncaya kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Bütün bu işlerde savunma sanayinin bu unsurları da bu mücadelemize güç  verecek ve katkı sağlayacaktır. İlk görev uçuşunu başarıyla tamamlayan ANKA'nın üzerinde keşif gözetleme sensörü olarak gece ve gündüz kamerası, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçücü bulunuyor. ANKA, aynı zamanda taşıdığı telsiz rölesiyle farklı alanlarda görev  yapan kara birliklerinin birbirleri ile iletişimine de destek sağlıyor.

EN BÜYÜK VE TEK İHA

TUSAŞ'ta insansız hava araçları program müdürü olarak görev yapan Barış Atakan, insansız hava aracı ANKA Blok A modelinin kendi sınıfında Türkiye'de bulunan en büyük ve tek insansız hava aracı olduğunu dile getirdi. Atakan, orta irtifa uzun menzilli hava aracının bin 750 kilogram maksimum kalkış ağırlığı ve 17.5 metre kanat açıklığına sahip olduğunu söyledi.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet