TUSAŞ Uçuş Test Mühendisliği Ekibi'ne ABD'den Ödül

MSI, 01 Eylül 2014

ABD'de yerleşik SFTE (Society of Flight Test Engineers/Uçuş Test Mühendisleri Derneği] derneğinin, 2006 yılından beri her yıl verdiği, "Uçuş Test Mühendisliği Dalında James S. McDonnell Üstün Takım Başarısı Ödülü"nü bu yıl TUSAŞ Uçuş Test Mühendisliği Ekibi kazandı. Ödül, 20 Ağustos'ta Dayton, Ohio'da bulunan Amerikan Hava Kuvvetleri Ulusal Hava Müzesi'nde düzenlenen törenle SFTE dönem başkanı Michael Bartlett tarafından, ekibin yöneticisi Serdar Çora'ya takdim edildi.

İsmini, ekip çalışmasına verdiği önemle tanınan, ABD'nın ünlü havacılarından ve McDonnell Aircraft Corporation firmasının da kurucusu James Smith McDonnell'dan alan ödül, ekiplere, uçuş test mühendisliğine sağladıkları üstün katkı ve mükemmellik için veriliyor. Ödülün verileceği ekip, yapılan başvuruların bir üst komite tarafından değerlendirilmesi ile belirleniyor. Ödül, önceki yıllarda, Amerikan Hava Kuvvetleri, Amerikan Deniz Kuvvetleri, NASA, DARPA, Boeing, Northrop Grumman ve Pratt&Whıttney gibi önde gelen kurum ve kuruluşlara verilmişti. TUSAŞ, bu ödülü, ABD dışından alan ilk firma oldu. Ödül, geçmiş yıllarda, belli bir proje için kamu kurumları ve özel kuruluşlar tarafından oluşturulan test ekiplerine verilirken, TUSAŞ, ödülü tek başına alan ilk ve tek örnek de oldu.

TUSAŞ Uçuş Test Mühendisliği Ekibi, kurulduğu 2006 yılından itibaren ANKA, ATAK ve HÜRKUŞ gibi özgün ürün geliştirme projelerinin yanı sıra T-38, S-70, C-130 gibi platform modernizasyonları için yapılan tüm test uçuşlarının planlama, icra, telemetri, veri değerlendirme ve raporlama faaliyetlerini TUSAŞ ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup test pilotları ile birlikte yürüttü. Ekip,18 kişiden oluşuyor.

TUSAŞ cephesinden Ağustos ayında bir de teslimat haberi geldi. Bombardier firmasının yeni nesil CSeries (C Serisi) yolcu uçaklarının sabit firar kenarlarını tek kaynak olarak üreten TUSAŞ CS100 sürümü için ürettiği ilk sabit firar kenarını, 19 Ağustos'ta, TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilen törenle teslim etti. TUSAŞ tarafından üretilen parçalar, uçağın kanadına, Bombardier firmasının Kuzey İrlanda'nın Belfast şehrinde bulunan tesislerinde entegre edilecek. Belfast'ta üretilen kanatlar, daha sonra ise Kanada'nın Montreal şehrindeki nihai montaj hattına sevk ediliyor.

TUSAŞ, seri üretim fazına geçildiğinde, Belfast'a, ayda 10 adet sabit firar kenarı gönderecek. Teslimat ile ilgili gerçekleştirilen törene, aralarında Bombardıer Belfast Genel Mudurü Michael Ryan ve Tedarik ve Üretim Başkanı Stephen Cowan ile TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Ortak Hizmetler Grup Başkanı Bekir Ata Yılmaz ve Yapısal Grup Başkanı Naki Polat'ın da bulunduğu birçok üst düzey yetkili katıldı. TUSAŞ tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, projede birçok Türk firmasından yardımcı sanayi olarak destek alındığı da özellikle vurgulandı.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet