Yerli Gurur: ATAK

Milliyet, 11 Haziran 2014

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ateş gücü ile manevra yeteneğini arttıracak olan ve önemli ölçüde yerli üretime sahip taaruz helikopteri ATAK, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerli üretim helikopterin kendilerini gururlandırdığını vurgulayarak, "Hazır ol cenge, istiyorsan sulhu salah" sözüne atıfta bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine 4 yıl içinde girecek 59 ATAK helikopterinden 3'ü dün Kara Havacılık Okulu Komutanlığı'nda düzenlenen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Törene; Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in yanı sıra yüksek yargı temsilcileri, çok sayıda bakan ve komutanlar katıldı. Törenden sonra ATAK helikopteri ile gösteri yapıldı. Gösteriden sonra Gül ile Erdoğan, iki pilot kabini bulunan helikoptere bindi. Gül, ön bölüme Erdoğan ise arka bölüme oturarak "Her şey yolunda" anlamına gelen pilot işareti yaptı. Gül ile Erdoğan pilot montu giydi.

'İstiklal Mücadelesi'

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada ATAK Helikopteri Projesi'nin Türkiye'yi gelmiş olduğu noktadan daha da ileri taşıyacağı yönündeki inancını belirterek şunları söyledi: "Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaç duyduğu savunma sistemlerinin, yerli imkanlarla karşılanması, göreve geldiğimiz günden bu yana temel önceliklerimizden biri oldu, olmaya devam edecektir. Biliyoruz ki yerli sanayimizin geliştirilmesi, silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının yerli firmalarımız tarafından özgün ürünlerle karşılanması, bunun altını özellikle çiziyorum, bizim için bir nevi istiklal ve istikbal mücadelesidir."

Erdoğan, "Türkiye ATAK Projesi ile artık helikopter satın alan bir ülke konumundan helikopter üreten ve helikopter satan bir ülke konumuna yükselmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ise şunları söyledi: "Bugün gururumuz daha büyük. Buraya birkaç kilometre uzak mesafede, [TUSAŞ'ın] ana üstlenici olduğu yerde, bu helikopterleri Türkiye'de ürettik. Nasıl Boeing, Airbus o zaman ana üstleniciyse bu sefer burada da [TUSAŞ] ana üstlenici oldu. Bu Türk savunma sanayinin, helikopter yapımında, "know how" başta olmak üzere geldiği noktayı göstermektedir. Biz, bu helikopterin sadece mekanik kısımları değil, çok önemli sistemlerini, elektronik harp, silah ve aviyonik sistemlerini de Türkiye'de yaptık. Bunlar çok sofistike, ileri teknoloji isteyen noktalardı. Bunların tabii gururunu yaşama hakkımız da vardır."

 

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet