Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 19’uncu T129 ATAK Helikopteri'ni TUSAŞ’tan Uğurladı

04 Ocak 2017

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 04 Ocak 2017 tarihinde TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tesislerini ziyaret ederek yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, TSKGV Genel Müdürü Orhan Akbaş, SSM Müsteşar Yardımcıları, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin ve Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı toplantı ile başlayan ziyarette TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil tarafından TUSAŞ'ta yürütülen projeler hakkında brifing arz edildi.

TUSAŞ "Amiral Gemisi"

Toplantının ardından, Sayın Işık ve beraberindeki yetkililer TUSAŞ Uçuş Hattı'nda yer alan T129 ATAK hangarında  gerçekleşen teslim törenine geçti.

Bakan Işık, gerçekleştirdiği konuşmada T129 ATAK Helikopterleri'nin TSK envanterinde gösterdiği başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, milli imkanlarla geliştirilen projenin başarı ile devam ettiğini belirtti ve TUSAŞ'ı savunma alanında "Amiral Gemisi" olarak nitelendirdi.  19'uncu T129 ATAK Helikopteri'ni Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim etmenin gururunu yaşadığını ifade eden Işık, Türkiye'nin kendi helikopterini tasarlayıp üretmesi konusunda da önemli aşamalar kaydettiğini belirterek, "İnşallah Özgün Helikopterimiz de ilk uçuşunu 06 Eylül 2018 saat 06.00'da yapacak." dedi.

Konuşmanın ardından Bakan Fikri Işık ve beraberindeki yetkililer TUSAŞ tarafından üretimi gerçekleştirilen 19'uncu T129 ATAK Helikopteri'ni, birliğine gitmek üzere tesislerimizden Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na uğurladı. Uğurlama sırasında iki T129 ATAK Helikopteri'de 19'uncu helikoptere eşlik ederek uçuş gösterisi gerçekleştirdi.

TUSAŞ tesislerinde incelemelerde bulunan Bakan Işık, ANKA İnsansız Hava Aracı Sistemi, HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı ve Özgün Helikopter projeleri başta olmak üzere yürütülen tüm projelerle ile ilgili detaylı bilgi aldı.

En son GÖKTÜRK-1 Uydunun Fırlatma Töreni için TUSAŞ tesislerinde olan Işık, GÖKTÜRK-1 Uydusunun testlerinin gerçekleştirildiği Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi'ni de ziyaret ederek, imkan ve kabiliyetlerini yerinde inceledi.

Ziyaretin fotoğraflarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet