TUSAŞ Türk Halk Müziği Topluluğu

TUSAŞ Türk Halk Müziği Topluluğu, çalışmalarına 14 Ekim 2008 tarihinde TUSAŞ Spor Kulübü bünyesinde başlamıştır. Koromuz, halk müziğinde sahip olduğumuz değerlere bağlı kalarak, ezgilerimizin yozlaşmasına izin vermeden ve aslına uygun çalınıp söylenmesi ilkesi ile yola çıkmıştır.

Topluluk çalışmaları Sn. İhsan Öztürk Şefliğinde yürütmektedir.

28 Kasım 2008 tarihinde kurulan TÜRKÜ EVİ halk müziği ile ilgilenen her TUSAŞ çalışanına açıktır.

 

TUSAŞ Türk Halk Müziği Topluluğu Yönetim Kurulu için lütfen tıklayınız

 

FAALİYETLER:

  • 27 Aralık 2008 tarihinde TYGD yılbaşı balosunda mini konser.
  • 2009 yılında (Kuruluşumuzun 25. Yılı kutlamaları) 4 Temmuz konseri.
  • 2010 yılında 29 Mayıs konseri.
  • 2011 yılında 2 Temmuz konseri.
  • 18 Kasım 2011 tarihinde "Doğumunun 130. Yılında ATATÜRK'ü anma konseri"
  • 2012 yılında 7 Temmuz konseri.
  • 2013 yılında 8 Haziran konseri.

.


TUSAŞ TÜRK HALK MÜZİĞİ TOPLULUĞU ŞEFİ – İHSAN ÖZTÜRK


Sivas'ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gelen sanatçı 1963 yılında profesyonel müzik dünyasına ilk adımını attı. Nurettin Dadaloğlu, Aliye Akkılıç, Yıldıray Çınar, İzzet Altınmeşe, Bedia Akartürk, Hülya Süer, Belkıs Akkale, Selahattin Alpay, İbrahim Tatlıses gibi ünlü sanatçılara şef sazlık yaptı. Coşkun Güla ve Nida Tüfekçi'nin yönettiği Halk Müziği topluluklarında çalışan Öztürk, 1978 yılında kurulan Yağmur Plak Şirketi'nin müzik yönetmenliğini uzun bir süre sürdürdü. Dönemin birçok ünlü solistinin plâk ve kasetlerini yönetti.

Besteci, derleyici ve kaynak kişi olarak Halk Müziğimize çok sayıda eser kazandıran sanatçının "Ayrılık Hasreti" ve "Özümüz Sözümüz" adlı iki albümü bulunmaktadır. Profesyonel sanatçılığının yanı sıra okul, dernek ve özel kurumlarda koro ve bağlama gruplarını (Folk -Tur, Hoy -Tur, Tur-Hoy, ODTU-THBT, Ankara Büyükşehir Belediyesi THM Topluluğu, Yenimahalle Belediyesi THM Topluluğu) çalıştırdı. TRT Danışma Kurulunda görev aldı. Âşık Veysel Derneği'nde bir dönem başkanlık yaptı ve Âşık Veysel'in söylediği (usta malı ve kendi türkülerinden oluşan) 72 türkünün notasının ve sözlerinin yer aldığı "Türkülerle Âşık VEYSEL" adlı bir kitap yazdı. 2008 Mart ayında yapılan MESAM Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu'na seçildi.

Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren İhsan Öztürk Müzik Merkezi'nde birikimlerini öğrencilerine aktarmak amacıyla nota, bağlama ve ses eğitim dersleri veren Öztürk; bu uğraşlarının yanı sıra, THM derleme ve araştırma çalışmalarını sürdürmektedir. Sanatçı evli olup, Burçay ve Kutay adlı iki oğlu vardır.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet