TUSAŞ Türk Sanat Müziği Korosu

TUSAŞ Türk Sanat Müziği Korosu, çalışmalarına 28 Eylül 2009 tarihinde TUSAŞ Spor Kulübü bünyesinde başlamıştır.

Koro çalışmaları TRT sanatçısı Sn. Tahir Aydoğdu şefliğinde yürütmektedir.

12 Mayıs 2010 tarihinde kurulan MÜZİK EVİ Türk Sanat Müziği ile ilgilenen her TUSAŞ çalışanına açıktır.

TUSAŞ Türk Sanat Müziği Korosu Yönetim Kurulu için lütfen tıklayınız. 

 

FAALİYETLER:

  • 10 Temmuz 2010 tarihinde Zeki Müren ve Yesari Asım Arsoy şarkıları ile ilk konseri.
  • 2011 yılında 18 Haziran Konseri
  • 18 Kasım 2011 tarihinde "Doğumunun 130. Yılında ATATÜRK'ü anma Konseri"
  • 8 Haziran 2012 Avni Anıl Eserleri Konseri
  • 25 Mayıs 2013 Arif Sami Toker ve Muzaffer İlkar Şarkıları Konseri

 


TUSAŞ TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU ŞEFİ - TAHİR AYDOĞDU
 

1959 İstanbul doğumlu olan Aydoğdu, ilk müzik ve teori derslerini babası Gültekin Aydoğdu'dan aldı. 1981 yılında TRT Kurumu Ankara Radyosu'na Kanun Sanatçısı olarak girdi. 1983'te ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu.

Modern Folk Üçlüsü ve Asia Minor gurupları ile yurt içi ve yurt dışında konserler verdi. Ud sanatçısı Cinuçen Tanrıkorur, Caz sanatçısı Yıldız İbrahimova, Hollandalı ve İspanyol sanatçılar ve Moskova Çaykovski Radyo Senfoni Orkestrası ile çeşitli CD'ler gerçekleştirdi. Selman Ada'nın Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı operetine kanunu ile eşlik eden Aydoğdu, Ferid Alnar'ın Kanun Konçertosu'nu bestecisinin dışında seslendiren ikinci sanatçı, Çiftetelli adlı eserini de seslendiren ilk sanatçıdır.

Sanatçı kişiliğinin yanı sıra eğitimcilik yönü de olan Aydoğdu, 1987 yılından 2001 yılına kadar ODTÜ Müzik & Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi olarak görev yapmış ve ODTÜ Klâsik Türk Müziği Korosu Şenliği'ni yürütmüştür. Ayrıca Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği Müdürlüğü yapmış, değişik tarihlerde Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nde de öğretim görevlisi olarak hizmet vermiştir.

Günümüze kadar 23 albüm gerçekleştiren Aydoğdu TRT Ankara Radyosu'ndaki Kanun Sanatçılığı görevine devam etmekte ve ODTÜ Mezunlar Derneği Türk Müziği Korosunun şefliğini sürdürmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu'nda ses sanatçısı olarak çalışan Hülya Aydoğdu ile evli olan sanatçı İngilizce bilmektedir.

 

 

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet