Kompozit ve Metal Yapıştırma

NADCAP, ISO 9001 ve AS9100 sertifikalarına sahip olan modern Kompozit ve Metal Yapıştırma tesislerimizde havacılık ve uzay sektörünün ihtiyaç duyduğu üstün standart ve hassasiyetteki kompozit parça ve takımların imalatı gerçekleştirilmektedir. Karbon, kevlar ve cam elyaftan oluşan prepreg veya kuru kumaşların elle veya bilgisayar kontrollü otomatik tezgahlarla serilmesi ve otoklavlarda kür edilmesi ile üretilen kompozit detay ve alt montaj parçaları ile başta ANKA, T129 ATAK, HÜRKUŞ gibi yerli tasarım projeleri olmak üzere Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Bombardier ve Leonardo gibi lider uçak sanayi firmaları na yüksek kalite standartlarında,tam zamanlı teslimatlar gerçekleştirilmektedir.

TEMİZ  ODADA  ELLE SERİM İŞLEMLERİ

Elle serim havacılık sektörü kompozit parça üretim metodlarının en yaygınıdır. Önceden kesilmiş katmanlar deneyimli operatörler tarafından tasarım verilerine uygun olarak öngörülen doğrultuda ve pozisyonda serim kalıbına elle yerleştirilir. Serim işlemi sıcaklık, nem, toz ve basınç kontrollü alanlar olan 100.000 sınıfı Temiz Odalarda yapılır.

Tesisimiz bünyesinde elle kompozit parça serim işlemlerinde ileri teknoloji hassas lazer projeksiyon sistemleri kullanılmaktadır. Serim bölgesinin üzerine yerleştirilen Lazer projeksiyon sistemleri serimi yapılacak kumaşların takım üzerindeki pozisyonlarını gerekli yön bilgisi ile  takım üzerine yansıtır. Operatörlerin +/- 0.38 mm ye kadar doğrulukta katmanları pozisyonlamasını sağlar.

PAL İMALATI

Helikopterin en kritik parçalarından biri olan PAL imalatı, Otomatik Serim Makinası yardımıyla serim yapılarak, Sıcak Pres tezgahında kür işlemi gerçekleştirilen, özel kalıplar ve fikstürler üzerinde montaj işlemlerinin yapıldığı, boya ve balans işlemlerinin gerçekleştirildiği komplike bir prosesler bütünüdür. Mevcut durumda tesislerimizde T129 ATAK Helikopteri ve T625 Özgün Helikopter için PAL üretimi başarıyla devam etmektedir.

Rulo malzemenin kalıp üzerine istenilen kat sayısı kadar otomatik olarak serilmesini ve lineer olarak kesilmesini sağlar.

Otomatik serim makinesinde serilen prepreg kumaşın vakumlama ve şekil verme işlemini  kalıp üzerinde gerçekleştirir.

Havacılık endüstrisinde ısıl şekillendirme işlemlerinde kullanılan hidrolik prestir. Özel kalıplar kullanılan ekipmanda ısı alt plaka tarafından kalıplara iletilir.

Kuru kumu uygun basınçla ve püskürtme memeleri yardımıyla otomatik olarak belirli bir hızla ilerleyen hat üzerindeki parçaya püskürten makine. Boya ve/veya yapışma öncesi uygun yüzey hazırlama için kullanılır.

 

RTM

RTM prosesi, önceden şekillendirilmiş (pre-form) kumaşların dişi ve erkek kalıplar arasına yerleştirilerek uygun bir ekipman ile reçinenin enjekte edilmesi ve sonrasında belli bir sıcaklık ve basınç altında kür edilme işlemidir. RTM yöntemi ile her iki yüzeyi düzgün ve parlak ürün elde edilebilmektedir. TUSAŞ, kendi tasarımı ve imalatı olan ön şekillendirme (pre-form) ve enjeksiyon makinelerini (TIM-TAI Injection Machine) uçak parçası üretiminde kullanmaktadır.

FİBER SERME TEZGAHI

Fiber Serme Tezgahı özellikle Havacılık ve Uzay Sanayiinde üretimi yapılan yüksek kontörlü hassas uçak parçalarının üretilmesinde kullanılan bir imalat yöntemidir. Değişik kalınlık ve özelliklerde reçine emdirilmiş şerit halindeki  termoplastik ve termoset malzemeleri beş ve üzeri eksen kabiliyet ile istenen geometride bir mandrel veya kompleks bir takım üzerine sererek; yüksek üretim hacimlerini destekleyebilecek şekilde parçaların üretimini sağlar.

OTOKLAVLAR

Kompozit uçak parçalarının yüksek sıcaklık ve basınç altında kür edilmesi işleminde kullanılan endüstriyel fırınlardır. Kür işlemi belirli bir zaman aralığında ve spesifik olarak tayin edilmiş bir hızda; yüksek basınç altında parçaların ısıtılması ve soğutulmasını kapsar. Bu esnada ihtiyaca göre parçalar belli bir vakuma tabii tutularak kür edilir ve bütün süreç otomasyon sistemleri aracılığı ile kayıt altına alınarak raporlanır.

HASSAS KOMPOZİT FREZELEME TEZGAHI

Havacılık uygulamalarında kullanılan hassas frezeleme tezgahları normal bir freze tezgahından farklı olarak volümetrik kompanzasyon kabiliyetine sahip, eksenleri ve çalışma alanlarını iklimlendirebilen özelliklerde imal edilmişlerdir. Dar toleranslarda üretilmesi gereken kompozit kabuk ve hava alıklarının 0,1 mm hassasiyette işlenebilmesini sağlarlar. TUSAŞ'ta üretilen Uydu ve F35 parçaları bu tezgahlarda işlenmektedir.

SU JETİ İLE KENAR KESİM VE DELİK DELME TEZGAHI

Üretimi yapılan hassas uçak parçalarının delik delme ve kenar kesme operasyonları aşındırıcı malzeme katkılı su jeti ile kesme tezgahlarında yapılabilmektedir. 4400-6205 bar basınç ve abrasif malzeme karışımı kullanılarak 200 mm kalınlığa kadar çelik, titanyum, alüminyum ve her türlü kompozit malzemenin altı eksenli su jeti tezgahları ile kesimi yapılabilmektedir.

BAL PETEĞİ İŞLEME TEZGAHI

TUSAŞ havacılık endüstrisinde yoğun olarak kullanılan bal peteği malzemelerin işlemesini beş eksen freze tezgahları ve robotik frezeleme ile klasik kesici takımlar veya ultrasonik bıçak kullanarak yapabilmektedir.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet