Metalik Parça İmalatı

Tesislerimizde başta alüminyum alaşımları olmak üzere paslanmaz, karbon ve takım çelikleri, titanyum gibi Metalik malzemelerden değişik ebatlarda döner ve sabit kanatlı hava araçlarına ulusal ve uluslararası projelerin gereksinimleri doğrultusunda yüzey işlemleri tamamlanmış detay parçalar üretilmektedir. Kabiliyetlerimiz içinde konvansiyonel, CNC 3-,4- , 5- eksen işleme ve CNC Tornalama tezgahları,  CNC kenar kesim,  Diyaframlı şekil verme, abkant pres, gerdirme presleri, profil işleme, kaynak işlemleri, kumlama, bilyeli dövme, ısıl işlemler, kimyasal yüzey işlemleri ve boya işlemleri ve kablaj işlemleri bulunmaktadır.

Detay parça üretimi ile birlikte Sac metal parçaların şekillendirilmesi için kalplar ile birlikte Montaj ekipmanlarının üretimi ve periyodik bakımlar yapılmakta.

Ayrıca imalatın destek unsurları kesici takım ve taşınabilir el

aletleri kontrol ve takibi ile tüm üretim alanları desteklenmekte.

 

1-TALAŞLI İMALAT

 

Talaşlı İmalat  atölyemiz Alüminyum alaşımları, çelik, titanyum malzemeleri işleyecek 3-,4 -ve  5- eksen CNC  düşük ve yüksek hızlı işleme, çok eksenli  CNC tornalama, taşlama, bileme  tezgah kabiliyetlerine sahip olup  kompleks gövde parçaları, ince duvarlı panel işleme, taşlama, hass

as delik delme ve kesici takım bileme konularında uzmanlaşmıştır.

 

ÖNEMLİ KABİLİYETLER

 

·        Yüksek Hızlı İşleme Merkezi

Çift palet ile set-up sürelerini azaltmasının yanı sıra yüksek devir ve yüksek ilerleme özellikleri sayesinde özellikle havacılık sektörünün yekpare ( monolithic ) büyük parça imalatının yapılacağı en uygun tezgâhtır.

·         3 Kafalı, 5 Eksen CNC Sabit Tabla, Köprülü İşleme Merkezi

Havacılık sektörünün büyük gövde, kanat parçaları için geliştirilen, yıllar önce sektöre sunulmasına rağmen, performansı ve yapısı ile detay imalatın vazgeçilmez tezgâhıdır. Alüminyum dışında çelik ve titanyum kesimi yapılmaktadır.

·        Panel İşleme (Skin Routing)

2 formlu (stretch) , silindirik (rolled), düz uçak panel parçalarının kenar kesme, delik delme işlemleri için özel üretilmiş tezgahtır.

·        Panel Yüzey Frezeleme

Uçak panel imalatında parça ağırlığını azaltmak ve direnç sağlamak için panel iç yüzeylerinde boşaltma işlemi yapılmaktadır. Bu işlem kimyasal aşındırma yöntemi kullanılarak yapılmaktadır.

 

2-SAC METAL

 

Sac Metal İşlem Merkezi'nde parça üretimi  temel olarak  Alüminyum, Çelik ve Titanyum sac malzemeler kenar kesim, şekillendirme, büküme, kademelendirme, gerdirme, kaynak ve yüzey hazırlama işlemleri ile  gerçekleştirilmektedir. Diyaframlı  (hydro form ) presler ile kompleks sac parça şekillendirme, gerdirme presleri ile büyük ebatlı gövde kaportalarının şekil verme işlemleri konularında uzmanlaşmıştır.

 
ÖNEMLİ KABİLİYETLER

 

·        Gerdirme ile Şekillendirme

Döner ve sabit kanatlı hava araçlarının ana gövdesini oluşturan alüminyum panellerinin, sabit ve hareketli çeneler ile gerdirilerek alt ve üst kalıbın içerisine sıvanması işlemidir. Parça geometrisine bağlı olarak farklı kalıplar ve gerdirme yöntemleri uygulanmaktadır.

·        Diyaframlı (Hidroforming) Şekillendirme

Kompleks ve basit bükümlü Parçalar belirli kalıplar üzerine bağlanarak, hidrostatik basınç altında şekillendirilme işlemleri Hidroform tezgahında gerçekleştirilmektedir. Yüksek maliyetli bir imalat yöntemi olduğu için sadece kompleks forma sahip parçaların üretimi için kullanılmaktadır.

·        Çoklu Kenar Kesme (Stack Router)

Ağırlıklı olarak alüminyum parçaların işlendiği "CNC Stack Router" tezgâhları parçaların kenar kesimlerini ve delik delme işlemlerini gerçekleştirmektedir.  Tezgâhlar 3 eksenli koordinat düzlemleri üzerinde çalışmakta olup birden fazla plakayı üst üste konumlandırılarak delme ve kenar kesim işlemleri yapılabilmesine olanak sağlar.

·        Profil İşleme

Profil işleme tezgâhları, 5 eksende çalışabilme kabiliyetine sahip CNC kontrollü tezgâhlardır. Farklı kesitlere sahip Ekstrüzyon malzemeleri ( L, T, Z, U vb.) işlemektedir.  Delik delme, kenar kesimi ve yüzey işleme işlemleri yapılmaktadır.

·        Kaynak İşlemleri

Kaynak Atölyesi bünyesinde TIG ve Spot Kaynakları yapılmaktadır:

TIG Kaynağı, İki ya da daha fazla malzemenin Tungsten elektrotun kaynak havuzu oluşturması ve ana malzemeler ile aynı malzeme yapısına sahip dolgu telinin kaynak havuzunda erimesiyle yapılan birleştirme işlemidir. Alüminyum, Çelik ve Titanyum parçaların C,B ve A sınıfı kaynakları yapılmaktadır.

Spot kaynağı ise, iki ya da daha fazla titanyum veya çelik sac malzemenin, elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürülmesi ve tezgâh çenelerinin basıncı ile birleştirilmesi işlemidir. Proses kontrolü yapılan bu işlemin doğrulaması kesme ve çekme testleri ile kontrollü bir şekilde yapılmaktadır.

·        Boru Büküm

Hava aracın yakıt, yağ ve hava transferleri için kullanılan çeşitli ebatlarda borularının bükümü, bağlantı ekipmanlarının montajı, Kaynağı ve test işlemlerinin yapılmaktadır.

 

3-KİMYASAL VE METALURJİK İŞLEMLER

 

Uluslararası havacılık sertifikası olan NADCAP sertifikalı yüzey işlem tesisimizde,  alüminyum, çelik ve titanyum parçaların yüzey işlemleri yapılmakta Müşteri gereksinimleri doğrultusunda kullanmakta olduğumuz teknolojiler sürekli iyileştirilerek her geçen gün daha kaliteli, daha az maliyetli ve daha çevreci hale gelmektedir.

·         Alüminyum korozyon direnci artırmaya yönelik kaplama kabiliyetlerimiz:

 • Tartarik Sülfürik Asit Anodize
 • Borik Sülfürik Asit Anodize
 • Kromik Asit Anodize
 • Fosforik Asit Anodize
 • Kimyasal Film Kaplama

·        Diğer kabiliyetlerimizden bazıları:

 • Fosfat-Florit Kaplama (Titanyum)
 • Pasivasyon (Çelik)

·        Kimyasal Aşındırma:

Kimyasal aşındırma yöntemiyle kompleks şekilli sac metal malzemelerin yapısal dayanımını koruyarak ağırlığının azaltılması amaçlanmaktadır.

·        Isıl İşlemler:

TUSAŞ bünyesinde bulunan NADCAP sertifikalı ısıl işlem tesislerimizde müşteri gereksinimleri doğrultusunda aşağıdaki prosesler uygulanmaktadır:

Alüminyum ısıl işlem kabiliyetlerimiz:

 • Solüsyon Isıl İşlemi
 • Yapay Yaşlandırma
 • Gerginlik Giderme
 • Tavlama (Anneal)

Çelik Isıl işlem Kabiliyetlerimiz:

 • Östenitleme
 • Menevişleme (Temperleme)
 • Tavlama (Anneal)

·        Bilyalı Dövme (Shot Peen):

Shot Peen işlemi  yorulma ömrünü uzatmak, korozyon stresini önlemek ve çatlakların oluşmasını önlemek amacı ile Metal parçaların yüzeylerinin belirli bir hız, açı ve sürede farklı malzemelerden imal edilmiş bilyalar ile dövülerek yüzeydeki tanecik yapısını sıklaştırma işlemidir.

 

4-BOYA İŞLEMLERİ

 

Boya uygulamalarının temel amaçları, parçaların yüzey dayanımlarının artırılması ile beraber müşterinin kozmetik beklentilerinin yerine getirilmesidir.

Kimyasal yüzey işlemleri yapılan metalik detay parçalar ile beraber, yüzey hazırlıkları tamamlanan kompozit detay parçalar, parça geometrisine bağlı olarak Otomatik Boya Tesisi'nde robotlar vasıtasıyla ya da  Detay Boya Tesisi'nde bulunan boya kabinlerinde elle boyanmaktadır. Detay parçaların montaj hatlarında birleştirilmesi ile meydana gelen ve komponent olarak adlandırılan yapılar ile beraber, montajı tamamlanmış uçak, helikopter ve insansız hava araçları gibi son ürünler de  Uçak Boya hangarlarında son kat boya uygulamalarına tabi tutulup boya süreçleri tamamlanmaktadır. Havacılık sektörünün bir gereği olarak tüm boya tesisleri, Kimyasal İşlemler Tesisleri'nde olduğu gibi Nadcap sertifikalıdır.

Otomatik Boya

Yatay eksenli robotik boya teknolojisinde en son teknolojik özelliklere sahip olup, boya uygulama teknolojisinde kalite ve maliyet avantajları sunmaktadır.

Detay uçak parçalarının boyanması için yatay eksenli Robotik Boya Tesisi mevcut olup su bazlı boya,  solvent bazlı boya uygulanmaktadır. Kimyasal yüzey işlemi yapılmış detay  parçalar tesisin ön tarafından robot kabinine beslenmektedir. Robotlar sensörler vasıtasıyla parçaları algılamaktadır ve çift eksenli olarak parçalara boya uygulamaktadır. Boyanan parçalar yine yatay eksende fırına beslenmektedir. Fırınlarda boya kürlenmesi gerçekleştikten sonra boya işlemi tamamlanmakta.

 

5-KESİCİ TAKIMLAR VE DESTEK EKİPMANLARI

 

Tüm imalat ve montaj alanlarına kesici takımlar ve üretim ekipmanları alanlarında destek verilmektedir.

Üretim alanlarında çeşitli malzemelerin frezeleme, tornalama, delik delme, kesme, kenar kesme vb. operasyonlarında kullanılan kesici takımların analizi, araştırılması, deneme yapılması, sorunların takibi ve çözümü, stok takibi ve temini işlemleri yapılmaktadır. Alanların ihtiyaçları analiz edilerek en uygun çözümler üretilmektedir. Bölüm içinde kesici takımların hassas 3 boyutlu ölçümlerini, mikro sertlik ölçümlerini ve spektrometre ile malzeme analizlerini yapma kabiliyeti bulunmaktadır. Takım üzerine lazer markalama yapılabilmektedir.

Fabrika genelinde kullanılan her türlü havalı el aletlerinin bakım, onarım ve kalibrasyon faaliyetleri yapılmaktadır. İhtiyaç duyulan ekipmanlar araştırılarak kullanım alanlarına göre analiz edilmekte ve temini yapılmaktadır. Bu alanda 3D prototip cihazı ile ön boyutsal testler yapılabilmektedir.

Montaj alanlarında kalite kazanımı ve işçilik azaltması sağlayacak, komponent üzerinde hassas delik baralama ekipmanları tasarımı, imalatı, kurlumu ve devreye alma işlemleri yapılmaktadır. Otomatik delik delme üniteleri modernizasyonu yapılarak devreye alınmaktadır.

ICON Algı Yönetimi ve Bilişim Sistemleri
Üst

Parolanızı Sıfırlayın

Tweet